8 Ocak 2015 Perşembe

süt düğümlenmesi-süt tutulması-mastit

eveeet  emzirme şöyle iyidir böyle güzeldir derken ,emzirmenin büyük bir cerebesinden bahsetmemişim .bir önceki yazımda doktor kontrolü diye yazarken aklıma birden mastit yüzünden doktorluk oluşum ve bunu yazmadığım geldi..
evet emziren kadın kabusu olarak da bilinen mastit,halk arası süt düğümlenmesi,süt tutulması benimde başıma geldi. 2 kere aynı göğüste. bizim toplumda bir adet vardır ''süt çeker '' diye'' yemesen de ucundan tat kızım'' diyen teyzelere,annelere aman hya o da neymiş canım derken hiç birşeyim yokken ve düzenli emziriyorken gece aniden koluma kadar inen zonklamaya ve gördüğüm kabusa uyandım.halbuki bebeğim de o göğüsümü emiyordu.olur şey değil,süt birikmemişti nasıl mastit olabilirdim ki?ağrıdan ölürken usulca kalktım hemen süt sağma makinasına koştum ,sağmaya başladım fakat acısı o kadar kötürdü ki dayanamadım o an sanırım tansiyonum düştü dizlerimin bağı çözüldü yerde buldum kendimi. sonra biraz kendime gelince internete koştum ey Google sen nelere kadirsin ! ve bir kaç çözüm buldum kimi dualı,kimi saçma sapan , kimi bilimsel.ben üçünü de uyguladım.gecenin körü olduğu için ve canım çok yandığı için önce dualı olana yöneldim :))
yöntem şu idi ; SAÇLARINIZI AĞRILI MEMENİN ÜSTÜNDE AŞAĞI DOĞRU GEZDİREREK 3 KERE AYETEL KÜRSİ DUASINI OKUMAK. hemen yaptım. ama önce tedbir sonra tevekkül özdeyişinden de yola çıkarak bebeği aldım kucağıma hadi annecim sen emersen anne iyileşecek ha gayret diye diye başladım emzirmeyevelhasıl kafamı vura vura emzirdim ve gece az da olsa rahatladım.ertesi gün hemen sıcak duş ve ikinci uygulama yani saçma (batıl) olanı , memeye sünger bağlama ki hala mantığını anlayamamışımdır :) bir de annenin memesine havlamak ! yani anneyi birden aniden korkutursan o düğüm çözülürmüş.

bu arada da bana herkes ah kızım canın ne çekti senin ?diyorlar ben de bilmiyorum ki diyorum ama , inanmadığım şey artık içten içten aklımı kurcalamaya başlamıştı. sonra aklıma o karnabahar kızartması geldi ımmm nefis gözüküyordu hatta kızmıştım ulen emzikli kadınım ben diye.. o an tak diye düştü jeton. evet bizim kocakarılar galiba bu sefer haklı çıktı diye ...

ve ertesi ay ben gene süt düğümlenmesi oldum aynı göğüsten . semptomlar da aynı olunca hemen anladım. önce meme ucunda bir hassasiyet içerden gelen bir sızlama oluyor sonra gece haydi halaya lilililil :)) düğümlenmiş bir memeyle baş başayız.durumu anlayınca bu sefer işi şansa bırakmadan soluğu doktorda aldım hemen bir meme muayenesi ve antibiyotik tedavisi ile sonuçlandırdık.
hazır gitmişken rahim muayenesi , meme muayenesi ve  doğum yapan arkadaşımı da ziyaret ettim . oh 1 taşla 2 kuş :)

inanmsanız da emzikliyken ne görüyorsanız tadın, düzenli emzirmede bile  memede süt kalmasının nedeni  bazen bebek yorulup bırakabiliyoriçerde süt kalıyorkanımca benim de böyle bişey oldu.ama artık o çok dalga geçtiğim senin canın çekmese de sütün çeker lafına ben de inanıyorum .. :)

sevgiyle kalın...

2 yorum:

Gülden GÜL dedi ki...

guzel bır bılgı paylasımı olmus bende bloguma beklerım
http://guldengul.blogspot.co.uk/

angel dedi ki...

Aynen öyle oluyor ne yaz8k ki ���� insanın canı böyle yaşarmış dmek...
Güzel anlastmissiniz ☺ çok zor ve meşakkatli bir durummus .

Popüler Yayınlar